Hírek
2016. Május 18. 07:32, szerda |
Külföld
Forrás: Járai Judit, az MTI tudósítója jelenti:
Amerikai előválasztás - szoros eredmények születtek a demokratáknál

A keddi amerikai előválasztásokon a Demokrata Párt minden korábbinál élesebb megosztottságról tett tanúbizonyságot Kentuckyban és Oregonban,
s a pártelit már nyilvánosan és türelmetlenül sürgeti Bernie Sanders szenátort a visszalépésre. A Republikánus Pártban csak Oregonban tartottak előválasztást, amelyet Donald Trump ingatlanmágnás könnyedén megnyert.
A Kentuckyban és Oregonban megtartott előválasztások napja és éjszakája heves érzelmeket és vitákat kavart az Egyesült Államokban, érthetően elsősorban a demokraták táborában. Hillary Clinton volt külügyminiszternek Kentucky államban csak kétezernél is kevesebb szavazattal, alig 0,5 százalékkal sikerült több voksot szereznie, mint vetélytársának, Bernie Sandersnek, Oregonban pedig jelentős arányú vereséget volt kénytelen elkönyvelni. Ám annak ellenére, hogy a támogató delegátusok számát illetően változatlanul nagy hátrányban van, Bernie Sanders nem akar kiszállni az elnökjelöltségért folytatott küzdelemből.
A vermonti szenátor jelenleg Kaliforniában kampányol, s az oregoni győzelem bejelentésekor a Carson városában rendezett kampánygyűlésén így fogalmazott: "Nagy győzelmet arattunk néhány hónappal ezelőtt Washington államban, most éppen Oregont nyertük meg, és győzni fogunk Kaliforniában is". Megerősítette, hogy nem száll ki a küzdelemből, sőt, éppen Kaliforniában erősít majd. "Az utolsó voksokért is megküzdünk" - mondta Sanders.
Közben a demokrata pártelit nyíltan is erőteljes nyomást gyakorol Sandersre. Harry Reid szenátor személyesen beszélt a vermonti elnökjelölt-aspiránssal, Debbie Wasserman Schultz, a Demokrata Országos Bizottság elnöke pedig televíziós interjúban fejtette ki véleményét a párt megosztottságáról. Mindketten Hillary Clintont támogatják.
Bernie Sanders kedden egy sor nyilatkozatot adott, s mindannyiszor megerősítette eltökéltségét, hogy nem lép vissza.
Elemzők szerint viszont ezzel megnehezíti Hillary Clinton helyzetét. Larry Sabato, a Virginia Egyetem politológus professzora, az amerikai közszolgálati rádióban kedd éjjel már azt fejtegette, hogy ha nem Clinton, hanem Sanders lenne a demokraták elnökjelöltje, akkor a demokraták valószínűleg nagyobb eséllyel nyernék meg az elnökválasztást novemberben.
Hillary Clinton kampánycsapata közben már Ohióban, Virginiában, Floridában és Nevadában is megkezdte a kampányt a republikánusok várható elnökjelöltje, Donald Trump ellen.
A republikánusoknál pedig - miután vetélytársai már kiszálltak a versenyből - az ingatlanmágnás, milliárdos Donald Trump könnyedén szerezte meg Oregon 25 pártküldöttének támogatottságát.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 21. 07:28, szerda | Külföld
Giorgia Meloni XIV. Leó pápával egyeztetett, hogy a Szentszék legyen az orosz-ukrán béketárgyalások helyszíne
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök telefonon egyeztetett XIV. Leó pápával, aki megerősítette, hogy a Vatikán készen áll fogadni az ukrajnai háborúban szembenálló felek közötti tárgyalásokat
2025. Május 20. 07:22, kedd | Külföld
Szlovénia jelenlegi legjelentősebb ingatlanfejlesztésébe kezd az OTP
2025. Május 20. 07:16, kedd | Külföld
Kreml: nem esett szó a tűszüneti megállapodás időkeretéről az orosz és az amerikai elnök telefonbeszélgetése során
Nem esett szó az orosz-ukrán tűzszüneti megállapodás időkeretéről az orosz és az amerikai elnök között
2025. Május 20. 07:15, kedd | Külföld
Putyin: Moszkva kész együttműködni Kijevvel egy jövőbeni békemegállapodásról szóló memorandumról
Oroszország kész együttműködni Ukrajnával egy jövőbeli békeszerződésről szóló memorandum kidolgozásában, amely egyebek között kitérhet a tűzszünet kérdésére is -