Hírek
2012. Április 12. 07:11, csütörtök |
Külföld
Forrás: mno / MTI
Bejelentették az előre hozott választást

Május 6-án előre hozott választásokat tartanak Görögországban – erősítette meg szerdán Lukasz Papadémosz. A görög kormányfő bejelentése az államfővel való egyeztetés után válhat hivatalossá.
A legfrissebb felmérések szerint jelenleg az Új Demokrácia a legnépszerűbb párt az immár ötödik éve recesszióban lévő országban.
Május 6-án előre hozott választásokat tartanak Görögországban – erősítette meg szerdán Lukasz Papadémosz görög kormányfő. Papadémosz egy kormányülésen jelentette be a választások időpontját, amely szerda este, a Karolosz Papuliasz államfővel történő egyeztetését követően válhat hivatalossá. Papadémosz a Pánhellén Szocialista Mozgalom (PASZOK) és a konzervatív Új Demokrácia kormánykoalíció kampány előtti utolsó kabinetülésén jelentette be a választások időpontját, amely szerda este, Karolosz Papuliasz államfővel történő egyeztetését követően válhat hivatalossá. Az államfővel tartott tárgyalás után, szerda este a miniszterelnök várhatóan beszédet intéz az ország népéhez.
A 64 éves Papadémoszt, az Európai Központi Bank volt elnökét tavaly novemberben nevezték ki kormányfőnek, és azóta súlyos megszorító intézkedéseket vezetett be a nemzetközi mentőcsomagok elnyerése és a görög bankok megsegítése érdekében. Az előző, Jeorjiosz Papandreu vezette baloldali kormány a megszorító intézkedésekkel szembeni ellenzéki tiltakozás miatt az összeomlás szélére jutott, s a belpolitikai válságnak a konzervatív ellenzékkel kötött hatalommegosztási megállapodással sikerült elejét venni.
Kedd reggel 48 órás sztrájkot kezdtek a görög komp- és hajóstársaságok dolgozói, ezzel tiltakoznak a nyugdíjakat érintő megszorítások, a bércsökkentések ellen. Pénteken pedig nyugdíjalapjuk megcsapolása miatt tüntető dokkmunkások és teherautó-sofőrök csaptak össze a rendőrökkel Athénban.
A legfrissebb felmérések szerint jelenleg az Új Demokrácia a legnépszerűbb párt az immáron ötödik éve recesszióban lévő országban, noha nem szerezne elegendő többséget az önálló kormányalakításhoz. Ugyanakkor egy hónappal a parlamenti választások előtt visszaszerzett valamennyit népszerűségéből Görögország két nagy pártja, a konzervatív és a szocialista.
A Centre for Economics and Business Research (CEBR) közgazdászai új negyedéves globális előrejelzésükben tudatták: Görögországban „komoly GDP-visszaesést” valószínűsítenek.
MTI / mno
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 21. 07:28, szerda | Külföld
Giorgia Meloni XIV. Leó pápával egyeztetett, hogy a Szentszék legyen az orosz-ukrán béketárgyalások helyszíne
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök telefonon egyeztetett XIV. Leó pápával, aki megerősítette, hogy a Vatikán készen áll fogadni az ukrajnai háborúban szembenálló felek közötti tárgyalásokat
2025. Május 20. 07:22, kedd | Külföld
Szlovénia jelenlegi legjelentősebb ingatlanfejlesztésébe kezd az OTP
2025. Május 20. 07:16, kedd | Külföld
Kreml: nem esett szó a tűszüneti megállapodás időkeretéről az orosz és az amerikai elnök telefonbeszélgetése során
Nem esett szó az orosz-ukrán tűzszüneti megállapodás időkeretéről az orosz és az amerikai elnök között
2025. Május 20. 07:15, kedd | Külföld
Putyin: Moszkva kész együttműködni Kijevvel egy jövőbeni békemegállapodásról szóló memorandumról
Oroszország kész együttműködni Ukrajnával egy jövőbeli békeszerződésről szóló memorandum kidolgozásában, amely egyebek között kitérhet a tűzszünet kérdésére is -