Városlista
2026. január 8, csütörtök - Gyöngyvér

Hírek

2019. Április 30. 05:02, kedd | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Életmentő csapadék érkezett a növényeknek

Életmentő csapadék érkezett a növényeknek

A növények számára életmentő csapadék érkezett a napokban, de továbbra is sokfelé száraz a talajok felső rétege, amin az egész hétre jellemző csapadékos időjárás javíthat

- írta agrometeorológiai elemzésében az Országos Meteorológiai Szolgálat hétfőn.

A múlt heti eső ellenére a talajok felső 20 centiméteres rétege a Dunántúlon sokfelé továbbra is száraz, az ország keleti felén és a Dunántúl délkeleti részén ugyanakkor javult a helyzet. A felső 50 centiméter talajnedvessége is csak foltokban van a kritikus 40 százalék alatt, de még mindig nagy területre kiterjedően nem éri el az 50 százalékot.

Az őszi kalászosok a szárbaszökkenés állapotában vannak, a tavasziaknál pedig a bokrosodás kezdődik, mindkettőnek szüksége van a csapadékra. Kiemelték azt is, a csapadékos idő nemcsak a haszonnövények fejlődésére, hanem a gyomok növekedésére, a kártevők elszaporodására és a különböző növénybetegségek elterjedésére is kedvezően hat.

A vízhiány a felső 1 méteres rétegben továbbra is magas, általában 60 és 110 milliméter közötti, további eső kellene a talajok átnedvesítéséhez, a növények ideális fejlődéséhez. Kecskemét térségében továbbra is 170 milliméterrel kevesebb volt a csapadék az ideálisnál, annak körülbelül a fele hullott le. Nyíregyháza környékén valamivel jobb a helyzet, itt 110 milliméter körüli az elmaradás, az ideálisnak körülbelül a kétharmada esett a vetés óta.

A hőmérséklettel nincs probléma, az őszi búzára számított hőösszeg országszerte az optimális érték fölött van.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 08. 07:38, csütörtök | Belföld

Nagy Márton: 2026-ban a legfontosabb a biztonság, a kiszámíthatóság, a stabilitás és a fejlődés

2026-ban a legfontosabb a biztonság, a kiszámíthatóság, a stabilitás és a fejlődés - hangsúlyozta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerdán a Facebook-oldalára feltöltött videóüzenetében.

2026. Január 08. 07:33, csütörtök | Belföld

Orbán Viktor látogatást tett az Operatív Törzs Ügyeleti Központjában

Orbán Viktor látogatást tett szerdán az Operatív Törzs budapesti Ügyeleti Központjában, ahonnan a hóhelyzet kezelését irányítják. A kormányfő a látogatásról a Facebook oldalán több bejegyzésben is beszámolt.

2026. Január 08. 07:33, csütörtök | Belföld

Hófúvás miatt másodfokú riasztást adott ki a HungaroMet a Dunántúlon

Hófúvás veszélye miatt másodfokú (narancs) riasztást adott ki a barcsi járásra a HungaroMet Zrt. csütörtök hajnalban.

2026. Január 07. 07:53, szerda | Belföld

A Mercedes Magyarországra hozza az A-osztály gyártását is az idei évtől

A Mercedes Magyarországra hozza az A-osztály gyártását is az idei évtől - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden a Facebookon.