Városlista
2025. május 23, péntek - Dezső

Hírek

2013. Január 05. 05:00, szombat | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Elkerülhetetlen a sertés- és baromfikészítmények drágulása

Elkerülhetetlen a sertés- és baromfikészítmények drágulása

A Világgazdaságnak nyilatkozó Raskó György agrárközgazdász szerint a baromfi- és sertéshús-készítmények esetében hozzávetőleg 5 százalékos drágulásra lenne szükség, kérdés azonban, hogy a termelők az áremelésre irányuló igényüket érvényesíteni tudják-e kereskedelmi partnereiknél.

A vágósertés ára ugyan az elmúlt időszakban 410 forintról 385 forintra csökkent, ez azonban nem segít a húsiparon, hiszen ez még mindig magas. Raskó szerint egy számottevő forintgyengülés némileg javíthatna az exportáló húsipari és baromfiipari feldolgozók helyzetén. Bárány László, a Baromfi Terméktanács elnökségének tagja szerint a húsiparban tapasztalható feszültség mára a baromfiszektorra is jellemzővé vált. A magas takarmányárak drága élőbaromfit eredményeznek, a fogyasztók azonban nem tudják, és nem is akarják a drágább terméket megfizetni.

Ma már látszik a visszarendeződés az állati termékek árában, és a gabona-, valamint takarmányárak is stabilizálódtak, jóllehet az év elején rendszerint áremelkedés a jellemző ezeknél a terményeknél. A jelenlegi árak azonban még így is magasnak mondhatók, bár a korábbi várakozásoktól elmaradnak.

A baromfiszektor is elkezdte járni a haláltáncát, mégpedig húsipari kottából – érzékeltette az ágazat helyzetét Bárány László. A Baromfi Terméktanács elnökségének tagja kifejtette: „a húsiparban tapasztalható feszültség mára a baromfiszektorra is jellemzővé vált. A magas takarmányárak drága élőbaromfit eredményeznek, a sor végén viszont olyan fogyasztó áll, aki nem tud és nem is akar drágább terméket megfizetni. A szektor termelői, különösen a csirke- és pulykahízlalással foglalkozó bezárják az üzemeiket, hónapok kérdése és a feldolgozók egy része is be fog zárni. Utóbbiak többsége már 2012-ben is veszteséges volt, nagyítóval kell keresni olyat, amelyik nullára tudott kijönni tavaly” – fogalmazott Bárány László. Hozzátette: „a hazai baromfiszektor 98 százaléka magyar családi vállalkozások kezében van, a kormány részéről azonban továbbra sincs fogadókészség az élelmiszerek áfájának csökkentésére, amely lehetőséget teremthetne a termelőiár-emelésre. Más mozgástere a kormánynak ugyanis nem lenne a szektor helyzetének javítására.”

A közeljövőről szólva Bárány László hozzátette: „mivel a termelés nem éri meg, ezért a rendelkezésükre álló számokból már most látható, hogy februárban és márciusban csökkenni fog a levágható mennyiség. Ebben az esetben a beszállítók előtt esély mutatkozik, hogy a kereskedelemnél elérjék az áremelést” – fogalmazott Bárány László, aki szerint „fél éven belül egészen biztosan lesz áremelés a baromfitermékek esetében.”

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 22. 06:00, csütörtök | Belföld

Háborúellenes költségvetésnek nevezte el Nagy Márton a jövő évi büdzsét

Háborúellenes költségvetésnek nevezte a 2026-os költségvetést a nemzetgazdasági miniszter a törvényjavaslat szerdai általános vitájában az Országgyűlésben.

2025. Május 22. 06:00, csütörtök | Belföld

Orbán Viktor: a türk országok szerepe Magyarország energiaellátásában kulcsfontosságú

A türk országok szerepe Magyarország energiaellátásában kulcsfontosságú, ha olcsó energiát szeretnénk, ahhoz barátok kellenek, nem ellenségek - jelentette ki a miniszterelnök a Facebook-oldalán szerdán.

2025. Május 22. 06:00, csütörtök | Belföld

A Hortobágyról telepítenek vissza vadlovakat Kazahsztánba

A Hortobágyról telepítenek vissza Przewalski-vadlovakat Kazahsztánba, az Altin Dala rezervátumba június folyamán

2025. Május 21. 07:30, szerda | Belföld

Hosszú távú járatok teljesítésére képes repülőt vett át a Wizz Air

Átvette első, hosszú távú járatok teljesítésére képes Airbus-repülőjét a gyártótól a Wizz Air – közölte a légitársaság kedden az MTI-vel.