Városlista
2026. április 9, csütörtök - Erhard

Hírek

2011. November 15. 07:29, kedd | Belföld
Forrás: Orientpress.hu

Már egyetlen könnycseppből is kimutatható a vércukorszint

Már egyetlen könnycseppből is kimutatható a vércukorszint

Nemrégiben fejlesztettek ki egy olyan készüléket, amelynek segítségével már könnycseppek kémiai elemzéséből is megállapítható a vércukorszint.

A szakemberek szerint a módszer egy napon fájdalommentes alternatívát kínálhat a cukorbetegeknek a gyakori mérések elvégzésére.

Az előzetes kutatásokat nyulakon végezték el. A kémiai szenzor az állatok esetében képes volt a könnycseppekből kimutatni a vércukorszintet, fölöslegessé téve így azt, hogy invazív módon, vércseppekből kelljen megállapítani - írja az Analytical Chemistry.

Annak ellenére azonban, hogy maga a módszer nagyon ígéretes, a széles körű alkalmazásra még éveket kell majd várni. Sokáig tarthat ugyanis, amíg a szenzor fejlesztése eljut arra a szintre, amikor már egy átlagember is képes lesz biztonsággal használni.

A készülék nagy előrelépést jelentene a cukorbetegek kontrollvizsgálatának elvégzésénél. Jelenleg ugyanis egy páciensnek akár naponta többször is meg kell szúrnia magát, hiszen a most elérhető készülékek csak vérből tudják megállapítani a vércukorszintet.

OrientPress Hírügynökség

Címkék: vércukorszint

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 08. 17:00, szerda | Belföld

Megkezdődik a zalaszentiváni deltavágány építése

Hamarosan megkezdődik a jelenleg legnagyobb magyarországi vasútfejlesztési projekt, a zalaszentiváni deltavágány közel 12 milliárd forintból megvalósuló beruházása - közölte keddi sajtótájékoztatóján Zalaegerszeg polgármestere.

2026. Április 08. 10:00, szerda | Belföld

Vance: Bárki nyeri a választást, együtt fogunk működni vele