Hírek
2012. Május 18. 14:01, péntek |
Belföld
Forrás: mno / MTI
Már nem csak álom az örök ifjúság?
Meghosszabbította felnőtt egerek életét egy génterápia: a spanyol kutatók által végzett kísérlet lelassította az öregedést, és javította az állatok egészségi állapotát.
A Spanyol Nemzeti Rákkutató Központ szakértői Madridban készítették vizsgálataikat.
A génterápia hatására az egerek sejtjeiben telomeráz enzimek termelődtek. Ezek fékezik meg a DNS-hordozók öregedését: az osztódó sejtekben a DNS-molekulák sérülékeny végeinek törését akadályozzák meg úgy, hogy kódolatlan géneket ragasztanak a kromoszómák végéhez.
A telomeráz tehát növeli a telomer hosszát, ami a kromoszómát alkotó DNS-szál két végén található rövid, többszörösen ismétlődő szakasz. Ez minden sejtosztódással rövidül, az élet során folyamatosan zsugorodik.
A kezelést követően drasztikus javulást figyeltek meg az egerek egészségét, fittségét és élethosszát illetően – közölte az EMBO európai tudományos szervezet, amelynek Molecular Medicine nevű szaklapjában a tanulmányt bemutatták.
A terápia az egyéves egerek életét egynegyedével, a kétévesekét pedig átlagosan 13 százalékkal növelte meg. Emellett viszont nem növekedett a rák kialakulásának kockázata, mint ahogy azt korábban fiatal állatokon végzett kísérletekkor tapasztalták.
„A génterápia általában egy lehetőség, hogy a genetikai hibák vagy betegségek korrigálására géneket juttassunk be a sejtekbe. Ugyanakkor az öregedést is tekinthetjük hibás génfunkciónak” – mondta el Maria Blasco, a tanulmány egyik szerzője.
Fontos a génterápia megbízhatóságát bizonyítani, és olyan emlősökön kipróbálni, amelyek tovább élnek az egereknél – véli a szakértő. Blasco kísérleti egerei terápia nélkül három évig élnek.
MTI / mno
Ezek érdekelhetnek még
2026. Július 11. 14:00, szombat | Belföld
Orbán Anita: a Nyugat-Balkán uniós csatlakozása Európa versenyképességét is erősíti
A Nyugat-Balkán térségének stabilitása Magyarország és egész Európa biztonságát, uniós csatlakozása pedig Európa versenyképességét is erősíti
2026. Július 11. 13:00, szombat | Belföld
UniCredit: idén 1,3 százalékkal, jövőre 2,5 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság
Idén a magyar GDP-növekedése 1,3 százalékos lehet, majd jövőre a beruházások fellendülésével 2,5 százalékra javul
2026. Július 11. 10:25, szombat | Belföld
A kormány benyújtotta az NVVH létrehozásáról szóló törvényjavaslatot
A kormány pénteken benyújtotta az Országgyűlésnek a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Vagyonvédelmi Hivatal (NVVH) létrehozásáról szóló törvényjavaslatot.
2026. Július 11. 09:25, szombat | Belföld
Magyar Péter: A már elveszettnek hitt helyreállítási alap milliárdjait is sikerült megszerezni
Magyarország uniós újjáépítési terve megkapta az uniós pénzügyminiszterek egyhangú jóváhagyását, ezzel a végső akadály is elhárult az uniós ezermilliárdok hazahozatala elől - írta Magyar Péter pénteki Facebook-bejegyzésében.
