Hírek
2016. Március 07. 07:49, hétfő |
Külföld
Forrás: mti
Megérkezett Európába négy év óta az első iráni olajszállító tartályhajó

Megérkezett Európában négy év óta az első iráni olajszállító tartályhajó; az iráni olajexport felújítását az atomalku megkötése tette lehetővé - jelentette a Bloomberg hírügynökség
A csaknem egymillió tonna olajat szállító 275 méter hosszú Monte Toledo tanker 17 napi hajózás után vasárnap kötött ki a Sepsa spanyolországi olajvállalat kikötőjében Algecirasnál, nem messze Gibraltártól.
A Monte Taledo az első olajszállító tartályhajó, amely befutott európai kikötőbe 2012 közepe óta, amikor is az Európai Unió olajembargót vezetett be Teherán ellen, így próbálva rákényszeríteni arra, hogy tárgyaljon a nagyhatalmakkal a vitatott atomprogramjáról. Irán végül 2015 nyarán kötött megállapodást nukleáris programjáról az Egyesült Államokkal, Oroszországgal, Kínával, Franciaországgal, Németországgal és Nagy-Britanniával. Miután teljesítette a megállapodásban foglaltakat, az év elején lehetővé vált a vele szembeni nemzetközi szankciók feloldása, ezzel együtt az olajembargó feloldása. Ez megnyitotta Irán számára az utat a gazdasági fellendülés előtt.
A Monte Toledót követve ebben a hónapban még féltucatnyi újabb iráni tartályhajó érkezik majd Európába. Februárban Iránban 29 hajót töltöttek meg nyersolajjal, három közülük már úton van Európába.
Egy genfi székhelyű szervezet becslése szerint Irán februárban 1,4 millió hordó olajat exportált naponta, miközben a tavalyi évben 350 ezer hordó volt az átlagos napi kivitel.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 21. 07:28, szerda | Külföld
Giorgia Meloni XIV. Leó pápával egyeztetett, hogy a Szentszék legyen az orosz-ukrán béketárgyalások helyszíne
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök telefonon egyeztetett XIV. Leó pápával, aki megerősítette, hogy a Vatikán készen áll fogadni az ukrajnai háborúban szembenálló felek közötti tárgyalásokat
2025. Május 20. 07:22, kedd | Külföld
Szlovénia jelenlegi legjelentősebb ingatlanfejlesztésébe kezd az OTP
2025. Május 20. 07:16, kedd | Külföld
Kreml: nem esett szó a tűszüneti megállapodás időkeretéről az orosz és az amerikai elnök telefonbeszélgetése során
Nem esett szó az orosz-ukrán tűzszüneti megállapodás időkeretéről az orosz és az amerikai elnök között
2025. Május 20. 07:15, kedd | Külföld
Putyin: Moszkva kész együttműködni Kijevvel egy jövőbeni békemegállapodásról szóló memorandumról
Oroszország kész együttműködni Ukrajnával egy jövőbeli békeszerződésről szóló memorandum kidolgozásában, amely egyebek között kitérhet a tűzszünet kérdésére is -