Hírek
2016. Április 21. 06:06, csütörtök |
Belföld
Forrás: mti
Pollenhelyzet: csaknem húszféle allergén növény szórja a pollenjeit
Számos, tavasszal virágzó fa szórja a pollenjeit, s az elmúlt napokban elkezdődött a pázsitfűfélék és egyes kora nyári gyomok pollenszórása is
- közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) szerdán az MTI-vel. Egyszerre csaknem húszféle allergén növény pollenje fordulhat elő a levegőben.
A közlemény szerint a platán virágpora sokfelé magas, esetenként nagyon magas mennyiségben lehet jelen a levegőben. A tölgy pollenkoncentrációja jellemzően közepes-magas, a nagyon magas szintet elsősorban a Dunántúlon érheti el. Megkezdődött a virágos kőris, az eperfafélék és a fenyőfélék pollenszórása is, ezek közül a virágos kőris pollenkoncentrációja helyenként már elérheti a magas, az eperfaféléké pedig a nagyon magas szintet is. A gyertyán, a dió, a juhar, a fűz, a bükk, az ostorfa, a ciprus- és tiszafafélék, valamint a pázsitfűfélék pollenje jellemzően alacsony-közepes koncentrációban van jelen a levegőben. A nyír pollenszezonja lecsengőben van, pollenkoncentrációja országszerte az alacsony-közepes tartományban alakul.
Az ÁNTSZ közölte, a levegőben új allergén növényként jelent meg helyenként nagy mennyiségben a komlógyertyán pollenje. Mivel ez a fa Magyarországon nem jellemző a természetben, pollenje a kertészetileg telepített fákról szóródik.
Felhívták a figyelmet arra, hogy a pollenkoncentráció csökkentésért a kert- illetve a földtulajdonosok is sokat tehetnek. A fűfélék és a nyári gyomok esetében rendszeres fűnyírással, kaszálással javítható a helyzet. A parlagfüvet pedig - amely már megjelent, de még nem virágzik - még könnyű gyökerestől kihúzni a földből.
Kiemelték: a törvény szerint az ingatlantulajdonosoknak június 30-ig kell megakadályozniuk a parlagfű virágzását.
Az ÁNTSZ felhívta a figyelmet az Országos Közegészségügyi Központ (OKK) Pollen Napló szolgáltatására, amellyel az allergiások személyre szabott, hasznos információkat kaphatnak tüneteik és a pollenkoncentráció összefüggéséről. Az ingyenes alkalmazás a www.pollendiary.com/Phd/hu weblapon keresztül érhető el egy gyors regisztrációt követően.
Az OKK aerobiológiai monitorozási hálózatának mérési adatai, az aktuális pollenhelyzet térképes és szöveges formában is folyamatosan nyomon követhető az www.oki.antsz.hu, a www.antsz.hu és a www.facebook.com/tisztiorvos internetes oldalon - áll a közleményben.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 09. 08:00, péntek | Belföld
Kemény fagyokkal zárul a hét
Akár mínusz 12 Celsius-foknál is hidegebb éjszakai fagyok várhatók a hétvégén, és nappal is országos fagyra kell készülni.
2026. Január 09. 07:59, péntek | Belföld
Mávinform: az észak-balatoni vonalon okoz jelentősebb fennakadást az időjárás
Péntek hajnalban az észak-balatoni vonalon okoz jelentősebb fennakadást a téli időjárás, a többi vonalon azonban folyamatos a közlekedés - közölte a Mávinform pénteken korán reggel a honlapján.
2026. Január 09. 07:57, péntek | Belföld
Gulyás Gergely szerint minden másnál veszélyesebb, ha a magyar baloldal kerül kormányra
A jelenlegi helyzetben minden másnál veszélyesebb, ha a magyar baloldal kerül kormányra - jelentette ki a Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kell még valamit mondanom, Ildikó? című podcast csütörtökön megjelent epizódjában.
