Városlista
2026. január 10, szombat - Melánia

Hírek

2019. Július 12. 07:14, péntek | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Végéhez közeledik az őszi árpa betakarítása, a termés több lesz a tavalyinál

Végéhez közeledik az őszi árpa betakarítása, a termés több lesz a tavalyinál

Az őszi árpa 218 ezer hektáros termőterületének 90 százalékát már learatták, és bár a hektáronkénti 5,5 tonnás termésátlag kissé elmarad a tavalyitól,

a termés a vetésterület növekedése miatt már meghaladja a 2018-ast, eddig 1,08 millió tonna került a raktárakba - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) az MTI érdeklődésére.

Őszi árpából a legmagasabb termésátlagokat Tolna megyéből jelentették 6,6 tonnával hektáronként, kiemelkedik még Vas megye 6,3 tonnával és Fejér megye 6,1 tonnával. A minőség országosan változó - tették hozzá.

Az őszi búza aratása is felgyorsult az elmúlt héten, 19 százalékon áll a betakarítás, a 950 ezer hektárt kissé meghaladó termőterületből 176 ezer hektáron végeztek az aratással. Mind a mennyiség, mind a minőség tekintetében nagy a szórás, az eddigi országos termésátlag hektáronként 5,25 tonna.

Az őszi káposztarepce vetésterülete idén 296 ezer hektárt tesz ki, amelynek 51 százalékán aratták le a termést. A termésátlagok nagyon változóak: Csongrád és Békés megyékből hektáronként 2,1 és 2,3 tonnás átlagokról, Tolna, Vas, Baranya és Fejér megyékből hektáronként 3,4 tonna feletti termésátlagokról számolnak be a gazdálkodók. Ez a szórás a különböző helyi időjárási jelenségektől, az agrotechnikai műveletek időzítésétől és a vetés idejétől is függ. Az eddigi országos termésátlag megközelíti a hektáronkénti 2,9 tonnát.

A NAK kitért arra is, hogy a 84 ezer hektáros tritikálé és 30 ezer hektáros rozs termőterület 7-7 százalékát, a 24 ezer hektáros tavaszi árpa terület 6 százalékát, illetve a 20,5 ezer hektáros zab termőterület 2 százalékát takarították már be.

Címkék: árpa, betakarítás

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 09. 08:00, péntek | Belföld

Kemény fagyokkal zárul a hét

Akár mínusz 12 Celsius-foknál is hidegebb éjszakai fagyok várhatók a hétvégén, és nappal is országos fagyra kell készülni.

2026. Január 09. 07:59, péntek | Belföld

Mávinform: az észak-balatoni vonalon okoz jelentősebb fennakadást az időjárás

Péntek hajnalban az észak-balatoni vonalon okoz jelentősebb fennakadást a téli időjárás, a többi vonalon azonban folyamatos a közlekedés - közölte a Mávinform pénteken korán reggel a honlapján.

2026. Január 09. 07:57, péntek | Belföld

Gulyás Gergely szerint minden másnál veszélyesebb, ha a magyar baloldal kerül kormányra

A jelenlegi helyzetben minden másnál veszélyesebb, ha a magyar baloldal kerül kormányra - jelentette ki a Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kell még valamit mondanom, Ildikó? című podcast csütörtökön megjelent epizódjában.

2026. Január 09. 07:55, péntek | Belföld

Havazás, ónos eső - Zalában kritikus a helyzet